sobota 20. srpna 2016

LEGO armády I. - armáda Uruk-hai

V této pravidelné sérii článků si přijdou na své zejména stavitelé LEGO armád z oblasti fantasy, konkrétně armád ze světa Pána prstenů a Hobita.

http://www.sbiramefigurky.cz/2016/08/lego-armady-i-armada-uruk-hai.html

V LEGO stavebnicích z tématu The Lord of the Rings a The Hobbit jsme se před časem dočkali nejrůznějších postav z těchto filmů, zejména hlavních charakterů. Stavitelé armád ale více ocení generické postavy skřetů, elfů, lidských bojovníků a válečníků. Rozmanitost armády však můžeme dosáhnout různými úpravami a modifikacemi původních LEGO minifigurek a získat tak armády, které byly k vidění na filmovém plátně. První díl bude patřit armádě Uruk-hai.


Lurtz a Uruk-hai Scouts
Prvními uruky, které jsme ve filmu viděli, byli uruk-hai scouts, čili rychlá a lehce obrněná jednotka vylepšených Sarumanových skřetů, která pronásledovala Společenstvo prstenu. Skupinu ve filmu vedl hlavní uruk-hai jménem Lurtz. Minifigurku Lurtze můžeme získat ze stavebnice 9476 The Orc Forge (Kovárna orků). Jedná se ale o Lurze tak, jak byl vytažen z bahnitých Sarumanových líhní uruků, bez řádné výstroje a výzbroje. Figurku si můžeme několika jednoduchými úpravami vylepšit tak, aby odpovídala více své filmové podobě v pozdější části filmu, kdy se Lurtz utkal s Aragornem.
Na obrázcích jsou představeny dvě možné podoby Lurtze včetně výzbroje a výstroje. Jako tělo bylo použito standardní LEGO tělo uruk-hai, to samé platí pro nohy. Ruce jsme vyměnili za Lurtzovy ruce v hnědém odstínu (místo původních červených, které mají ostatní uruci). Lurtz ve filmu bojoval pomocí luku, takže jsme použili vhodný luk v černé barvě a toulec. Kromě luku má minifigurka i dýku. Samozřejmě lze přidat i klasickou uruk-hai mačetu, ale na tu už figurka nemá u sebe místo :). Jako pokrývka hlavy slouží buď vlasy Hunter Orca ze setu 79016 Attack on Lake-town (Útok na Jezerní město), nebo vlasy, které používá např. minifigurka trpaslíka Thorina.

zdroj: lotr.wikia.com


Ostatní uruk-hai scouty můžeme namixovat podle fantazie, platí pravidlo, že by neměli být těžce obrnění (těch se ještě dočkáme v bitvě o Helmův Žleb) – takže minifigurky sestavíme bez použití brnění.


Pro zvýšení rozmanitosti bojovníků můžeme použít i těla Mordor Orků a vhodně zbarvené LEGO hlavičky z jiných témat (např. hlava zombie z Pirátů z Karibiku). Větší variabilitu přinese samozřejmě i použití štítů a helem se znakem bílé ruky Sarumana.

Pikemen
Pikemen neboli pikenýři, jsou další bojovou jednotkou skřetů uruk-hai. K vidění byli ve filmu Pán prstenů: Dvě věže v bitvě o Helmův Žleb. Jejich LEGO podoba ve stavebnicích je ale trochu rozpačitá, protože místo píky jsou v LEGO setech vyzbrojeni standardní LEGO halapartnou, která se poprvé objevila ve stavebnicích v roce 1993 v Castle setech frakce Dragon Masters. Vzhledem k tomu, že LEGO designéři perfektně vystihli helmy, štíty a mačety uruků, je trochu škoda, že si nedali práci i s píkami, kterými bylo velké množství uruků ve filmu vyzbrojeno. Nic nám však nebrání si tuto zbraň vytvořit a vyzbrojit s ní pak svou uruk-hai armádu.

zdroj: theonering.net


Jako základ píky nám poslouží Technic dílek č. 2714, do kterého se zasune obyčejné LEGO kopí a na něj se nasadí LEGO ruka. Výsledkem je vzhled zbraně, který více odpovídá své filmové předloze, než v setech použitá halapartna. Obzvlášť to vynikne při velkém poštu uruků, nastoupených v armádě vedle sebe.

Swordsmen
Další jednotka uruk-hai skřetů jsou těžce obrnění uruci vyzbrojení štíty a mačetou. Objevili se také v bitvě o Helmův Žleb, kde podpořili velké množství pikenýrů. Konstrukce těchto uruků je jednoduchá a jdou bez úprav sestavit ze standardně nabízených minifigurek ve stavebnicích. Při využití helem a štítů s bílou rukou Sarumana mohou vzniknout 4 různé varianty.


Crossbowmen
Lukostřelci uruků byli v bitvě u Helmova Žlebu díky svým kuším zákeřnými protivníky. Měli i své speciální helmy, které však v LEGO podobě nebyly realizovány. Vyrobit si ale lukostřelce uruk-hai nebude tak náročné.Základem je standardní minifigurka uruk-hai (nohy + tělo + hlava). K té přidáme LEGO kuši (nejlépe v barvě pearl dark gray). Nyní zbývá vybrat vhodnou helmu. Na obrázcích vidíte dvě možné varianty, jak s výběrem helmy pro střelce z kuší naložit. Lze samozřejmě použít i jiné helmy z tématu Castle, tyto dvě se mi ale zdají nejvhodnější. Poslední, ale důležitý detail, je brašna na šipky do kuše.

Kromě těchto jednotek byli ve filmu k vidění i uruk-hai berserkers (berserkové), které jsme ale v LEGO setech dostali v hotové podobě. Snad jen oboustranně zašpičatělá mačeta chybí, ale to už je menší detail. Posledním zástupcem uruků jsou pak sappers (ženisté), kteří dopravili výbušniny do odtokového kanálu pevnosti v Helmově Žlebu. Ty můžeme snadno vytvořit např. z druhé prezentované varianty lukostřelců, pokud se u lukostřelců rozhodneme pro první variantu helmy.


Žádné komentáře:

Okomentovat