pátek 21. dubna 2017

RECENZE: LEGO Marvel Super Heroes 76060 - Doctor Strange’s Sanctum Sanctorum

Pokud patříte mezi fanoušky Marvelovského univerza superhrdinů a líbil se Vám zatím poslední přírůstek do MCU (Marvel Cinematic Universe) v podobě filmu Doctor Strange, LEGO set 76060 Doctor Strange’s Sanctum Sanctorum byste si rozhodně neměli nechat ujít.

http://www.sbiramefigurky.cz/2017/04/recenze-lego-marvel-super-heroes-76060.html

Úvod


Název: 76060 Doctor Strange’s Sanctum Sanctorum
Rok vydání: 2016
Počet dílků: 358  
Počet minifigurek: 3

Film Doctor Strange se na podzim dočkal pozitivního přijetí jak od kritiky, tak od fanoušků Marvel Super Heroes. Do zaběhlých vod Marvelovského světa přinesl o trochu více magie, nových postav i naznačení dalšího vývoje. Stejně jako k filmu Ant-Man v roce 2015, vyšel k filmu Doctor Strange také pouze jeden LEGO set. A jaký je? Dozvíte se v recenzi.


Přední strana krabice zobrazuje celý set, který je laděný do akční scény. Nechybí zobrazení všech minifigurek, které jsou v setu, logo Doctor Strange a horní "banner" Marvel Super Heroes.

Na zadní straně krabice od stavebnice můžeme vidět pokračování akční scény a v menších výřezech potom různé herní funkce a detaily setu. V rohu je pak tématický odkaz na webové stránky LEGO Marvel Super Heroes.

Boční strana ukazuje reálné měřítko minifigurky 1:1 a zobrazení všech figurek v akci i s jejich vybavením.

Co je v krabici

Návod na sestavení setu se skládá ze dvou částí, které jsou přehledně očíslovány. Zajímavé při sestavování tohoto setu bylo bylo, že jeden booklet měl lesklejší a tvrdší povrchovou úpravu přední strany. Ten druhý ji měl obyčejnější, "letákovou". S různými druhy a kvalitou papíru se v LEGO setech můžeme setkat, ale ještě jsem neviděl dva druhy papíru pro návod, použité pro jeden set.

Kromě návodu z krabice vylétne i aršík se samolepkami. V tomto setu je sice několik potištěných dílků, samolepek je ale více. Potěší drobné odkazy na film samotný a na filmy od Marvelu obecně, jako je heslo pro wi-fi nebo dopis od Tonyho Starka.

Dílky pro sestavení setu jsou rozděleny do 3 sáčků označených čísly. Plášť pro Strange je zabalený v papírové krabičce, jak je u LEGO plášťů už zvykem.

Samotný plášť je unikátní a zatím byl použitý právě jen pro minifigurku Doctora Strange. Po správném nasazení na tělo získá figurka dlouhý plášť i s vysokým límcem.

Minifigurky

Hlavní figurkou tohoto setu je bezpochyby Doctor Strange, kterého ve filmu ztvárnil Benedict Cumberbatch. Netroufl bych si říct, že ve figurce tohoto herce úplně poznávám, na druhou stranu figurka vypadá asi přesně tak, jak má Doctor Strange vypadat. Oblečení laděné do modré barvy odpovídá tomu z filmu, nechybí artefakt Oko Agamotovo, zavěšený na hrudi, a výrazný červený plášť (Plášť levitace) dodává figurce vzhled správného čaroděje.
Prastará (The Ancient One), kterou si ve filmu zahrála herečka Tilda Swinton, je další minifigurkou v tomto setu. Oproti filmu je na figurce moc fialové barvy, určitě by jí slušel i malý pláštík, nasazený na nohy minifigurky ve žluté/zlaté barvě nebo bonusový dílek v podobě zlaté kapuce. Jde ale jednoznačně poznat, o jakou postavu z filmu jde, a to je to hlavní.
Karl Mordo, třetí postava v tomto setu, je věrným vyobrazením své filmové předlohy, kterou ztvárnil Chiwetel Ejiofor. Figurka využívá dílek pro vlasy v černé barvě, který jsme poprvé mohli vidět u Finna v LEGO Star Wars v setech k Epizodě VII.

Figurky mají velice detailní potisk (oboustranný potisk těla, jednostranný potisk nohou).

Nechybí ani oboustranný potisk hlaviček minifigurek.

K figurkám patří i příslušenství, které je u každé figurky jiné. Doctor Strange má k dispozici průhledné disky se zlatým potiskem, znázorňující "kouzla", která mohou reprezentovat např. magické štíty, které jsme mohli vidět ve filmu.

zdroj: ultimate-marvel-cinematic-universe.wikia.com
Jistá podoba by tam byla, co říkáte? :)

Prastará v kouzlech a čárech nezahálí a má u sebe pro změnu "magické vějíře" s podobnou symbolikou, jaká je na štítech Doctora Strange.

zdroj: colorwebmag.com
I to jsme mohli ve filmu vidět.

Mordo je vyzbrojen magickou holí (Staff of the Living Tribunal) v černé barvě. Jedná se o standardní dílek pro LEGO tyče/hole s okružím v horní části.

Tato hůl vypadá o něco lépe... :)

Stavba

Samotná stavba setu není nijak náročná, akorát si musíte dávat pozor, abyste nezapomněli na nějakou drobnost a nemuseli kvůli tomu po x krocích znovu všechno přestavovat. Tento set je neobvyklý v tom, že zobrazuje scénu v interiéru, což není u Super Heroes setů a LEGO setů obecně moc časté. K vystižení dojmu místnosti po okraj naplněné magií využívá lomených zdí a bohaté výbavy interiéru.

Místnost představuje, jak napovídá název setu, sídlo Doctora Strange - Sanctum Sanctorum, které se nachází v New Yorku. Set je inspirovaný jak filmem, tak samotným komiksem Doctor Strange a nezobrazuje žádnou konkrétní scénu z filmu - té červené obludy se ve filmu zkrátka nedočkáte.

zdroj: source.superherostuff.com
"Mám plášť, co umí lítat a okno velké jako celý váš byt."

Zadní strana setu odhaluje "střeva" funčních prvků, zabudovaných do stavby.

První a nejvýraznější funkcionalitou je velká červená věc se spoustou chapadel, očí a zubů. Znázorňuje zřejmě nějakou obludu, která se z jiné dimenze snaží dostat do budovy Sanctum Sanctorum.

Obluda se ovládá pomocí soustavy ozubených koleček, s jedním ústředním "volantem". Tím je možné točit na obě strany a usměrňovat tak pohyb velkých chapadel na jednu nebo na druhou stranu.

Můžete tak simulovat nelítostný souboj s multidimenzionální příšerou.

Druhým herním prvkem jsou pomocné tyče v průhledné barvě s plošinkami pro umístění minifigurek, které mají pomoct naaranžovat situace, kdy figurky létají nebo skáčou.

Ovládání je jednoduché - zatlačením na zadní část dílku vyzvednete figurku do výšky a zpět. Při vystavení setu můžete figurku zafixovat pomocí nějaké volné LEGO kostičky, aby figurka zaujala přesně tu polohu, kterou chcete.

Třetím herním prvkem je věšák na Plášť levitace, který projevuje do jisté míry svou vlastní vůli (pravidlo - magické artefakty si vybírají své nositele, ne naopak).

Zase jde jen o jednoduchou páčku, pomocí které jde hýbat s pověšeným pláštěm nahoru a dolů.

Náhradní dílky k setu. 

Celkové hodnocení

Set 76060 - Doctor Strange’s Sanctum Sanctorum, je povedeným převedením magického světa Doctora Strange do LEGO podoby. I když stavebnice nezobrazuje konkrétní scénu z filmu, ale je jím jen volně inspirovaná, jedná se o atraktivní stavbu, ke které se těžko hledají ve světě LEGO Super Heroes alternativy.
Interiér je plný pěkných detailů v podobě nábytku, magických předmětů a artefaktů, knih, rozházených dopisů, map, a kouzelných svitků. I přes zahrnutí 3 herních prvků se hodí spíše na výstavku.
Pro koho je set vhodný? Samozřejmě pro fanoušky komiksových filmů od Marvelu, pokud nemají k Legu daleko. Hodí se i pro sběratele minifigurek Superhrdinů anebo pro milovníky pěkných, detailních setů, vhodných na vytavení ve vitríně.

http://www.brickstore.cz/lego-minifigurky/super-heroes/


Žádné komentáře:

Okomentovat